امور کنسولی

صدور اولین شناسنامه افراد بالای 18 سال

صدور اولین شناسنامه برای افراد بالای 18 سال فقط به صورت حضوری و با مراجعه متقاضی و والدین انجام می گیرد.

به منظور جلوگیری از اتلاف وقت شما، از تاریخ 1398/12/12 برابر با 2020/03/02 صدور شناسنامه صرفا با تعیین وقت قبلی امکان پذیر می باشد.  برای دریافت وقت قبلی لازم است در ساعات اداری با شماره تلفن 0769228236 تماس حاصل نمایید. توجه داشته باشید این شماره، فقط جهت تعیین وقت صدور شناسنامه بوده و پاسخگوی سوالات کنسولی نمی باشد.

مدارک لازم :

1- تکمیل درخواستنامه

2- اصل شناسنامه های جدید و کارت ملی والدین و دوسری کپی از تمام صفحات آنان

3- اصل گواهی ولادت سوئدی ( Personbevis ) متقاضی به زبان سوئدی یا انگلیسی که مشخصات کامل متقاضی و مشخصات کامل پدر و مادر مطابق مندرجات شناسنامه ایرانی در آن درج شده و از سوی اداره مالیات سوئد (Skatteverket ) مهر و امضاء شده باشد .  نمونه Personbevis

(توجه داشته باشید مدرک فامیلی بویس Familjebevis مورد قبول نمی باشد.)

4- تکمیل اقرارنامه مربوط به درخواست کننده فاقد شناسنامه. این اقرارنامه بایستی با حضور والدین و متقاضی در محل نمایندگی تکمیل و امضاء شده و عکس والدین و متقاضی در محل مربوطه الصاق گردد .

5- دو برگ کارت آثار انگشتان ملصق به عکس درخواست کننده که توسط پلیس سوئد انگشت نگاری، تایید، امضا و مهر شده باشد. ( کارت انگشت نگاری در صورت تماس متقاضی با بخش کنسولی، از طریق پست به آدرس وی ارسال خواهد شد) .

6- 6 قطعه عکس جدید 4 x 6 فرزند با زمینه روشن ، تمام رخ ، بدون عینک و کلاه ( مشخصات صاحب عکس در پشت عکس درج شود و عکس خانمها با حجاب اسلامی باشد )

7- اصل گذرنامه یا کارت شناسایی عکسدار معتبر خارجی متقاضی و دو سری کپی از آن

8- پاکت سفارشی با درج آدرس متقاضی و الصاق تمبر بر روی آن جهت بازگرداندن مدارک.  

9- واریز مبلغ 610 کرون به  حساب شماره  52771112515 در بانک SEB و ارائه اصل رسید (Kvitto) بانکی

 

نکات مهم :

- چنانچه مشخصات پدر و مادر در گواهی ولادت (personbevis) با شناسنامه ایرانی آنان مغایرت داشته باشد بایستی با مراجعه به اداره Skatteverket نسبت به اصلاح آن اقدام نمایند .

- در صورت وجود هرگونه اختلاف در مشخصات ازدواج در شناسنامه والدین ، ارائه اصل سند ازدواج والدین الزامی است .

- چنانچه فرزند شما که درخواست شناسنامه برای آن را دارید در خارج از سوئد متولد شده باشد بایستی گواهی ولادت صادره از کشور محل تولد را سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تولد تایید و ترجمه نماید .

- در صورت عدم ثبت ازدواج والدین در شناسنامه ایرانی، بایستی والدین پس از تکمیل اقرارنامه رابطه زوجیت و نسب، با حضور در سفارت، آن را امضاء نمایند. (در این خصوص توصیه می گردد والدین ابتدا نسبت به ثبت ازدواج اقدام نموده و متعاقب آن برای فرزند خود درخواست شناسنامه نمایند). 

- در صورتیکه نام پدر یا جد پدری در شناسنامه با صفت " سید " قید شده باشد، صفت سید ( برای پسر ) و سیده یا سادات ( برای دختر ) به نام فرزند اضافه خواهد شد.

✔ شماره تماس بخش شناسنامه  0728652376 روزهای چهارشنبه ، پنج شنبه و جمعه ساعت 3 تا 4 عصر