امور کنسولی

ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

روند ثبت ازدواج : 

متقاضیان محترم برای ثبت ازدواج می بایست ابتدا به سامانه میخک مراجعه نموده و پس از تکمیل فایل های مرتبط و دریافت کد رهگیری از سامانه مذکور، همراه با مدارک ذیل و واریز هزینه ، اقدام نمایند.

توجه: هزینه ثبت ازدواج می بایست فقط از طریق سیستم بانکی به حساب سفارت ( شماره  52771112515 در بانک SEB) واریز و اصل رسید (Kvitto) بانکی تحویل گردد.   

  

 ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

  • متقاضیان ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی فقط به صورت حضوری به سفارت مراجعه و درخواست ثبت ازدواج می نمایند.
  • براساس قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران , همسران خارجی مردان ایرانی پس از ثبت ازدواج, تبعه ایران محسوب گردیده و برای آنها شناسنامه و گذرنامه ایرانی صادر خواهد شد لذا تکمیل مدارک صدور شناسنامه جهت بانوان خارجی الزامی است.
  • به منظور جلوگیری از اتلاف وقت شما، از تاریخ 1398/12/12 برابر با 2020/03/02 صدور شناسنامه صرفا با تعیین وقت قبلی امکان پذیر می باشد.  برای دریافت وقت قبلی لازم است در ساعات اداری با شماره تلفن 0769228236 تماس حاصل نمایید. توجه داشته باشید این شماره، فقط جهت تعیین وقت صدور شناسنامه بوده و پاسخگوی سوالات کنسولی نمی باشد.  
  • درصورتی که شناسنامه زوج المثنی باشد اخذ گواهی تجرد قبل از ثبت ازدواج الزامی است. 
  • جهت تسریع در اخذ گواهی تجرد متقاضی می تواند با تنظیم وکالتنامه در سامانه تاک و تایید آن توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران و ارسال اصل وکالتنامه و شناسنامه از طریق موکل نسبت به اخذ گواهی تجرد از ادارات ثبت احوال ایران اقدام نمایند.

 مدارک لازم:

1- تکمیل تقاضانامه

ملاحظه: اگر زن اصالتاً غیرسوئدی باشد، ارائه گواهی ولادت (حاوی مشخصات کامل زن و والدینش) از سفارت کشور محل تولد در استکهلم که به تائید وزارت خارجه سوئد (به شماره تلفن 4055100) نیز رسیده باشد؛ الزامیست. چنانچه این گواهی به تائید سفارت ایران در کشور محل تولد رسیده باشد نیازی به اقدامات فوق الذکر نیست

2- اصل شناسنامه عکسدار مرد ایرانی 

3- اصل گواهی تجرد (درصورتی که شناسنامه مرد المثنی باشد)

4- تصویر صفحات گذرنامه زن خارجی که حاوی مشخصات وی باشد. (ارائه اصل گذرنامه زمان حضور در سفارت جهت ثبت ازدواج الزامی است)

5- اصل و تصویر رونوشت سند طلاق مرد (درصورتی که قبلا طلاق گرفته باشد)

6- اصل گواهی تشرف زن به دین مبین اسلام از مراکز معتبر اسلامی مورد تائید سفارت جمهوری اسلامی ایران (در صورتی که مرد مسلمان و زن غیرمسلمان باشد)

7- اصل گواهی عقد شرعی از یکی از مراکز معتبر مورد تائید سفارت جمهوری اسلامی ایران ( برای هموطنان زرتشتی، کلیمی و مسیحی ارائه گواهی انجام تشریفات نکاح براساس رویه معمول در ادیان مذکور الزامی است)

مراکز اسلامی مورد تائید سفارت جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر:

  • مرکز اسلامی امام علی استکهلم (به شماره تلفن 0858012314 ) 
  • مرکز اسلامی پیوند یوتوبوری (به شماره تلفن 0704774766)
  • مرکز اسلامی اسکنه ، مالمو ( شماره تماس 0721555669)

8- سند رسمی ازدواج سوئدی ( صادره از سوی نهادهای صلاحیت دار سوئدی)

  • در صورتی که سند ازدواج محلی، غیر سوئدی می باشد، تائید سفارت کشور محل تولد در سوئد به همراه تائید وزارتخارجه سوئد و یا تائید وزارت خارجه کشور محل تولد و سفارت جمهوری اسلامی ایران درآن کشور ضرورت دارد.

9- برگ شناسائی(Personbevis) مرد به انگلیسی که نام همسر در آن نوشته شده و توسط ادارهSkatteverket مهر شده باشد.(درصورت تغییر نام و نام خانوادگی مرد در سوئد، ارائه گواهی تطبیق نام و نام خانوادگی با مشخصات شناسنامه از اداره مذکور الزامی است)

10- اصل برگ شناسائی(Personbevis) زن به انگلیسی که اسامی و تابعیت پدر و مادر و نام همسر در آن نوشته شده باشد و توسط ادارهSkatteverket مهر شده باشد. .(درصورت تغییر نام و نام خانوادگی زن در سوئد، ارائه گواهی تطبیق نام و نام خانوادگی با مشخصات اولیه زن از اداره مذکور الزامی است)

11- اصل گواهی تندرستی زوجین شامل گروه خون، عدم ابتلاء به بیماری مقاربتی، ایدز، تالاسمی(Thalassaemie) و اعتیاد به مواد مخدر و گواهی مبنی بر بلامانع بودن ازدواج از نظرRH خون از یکی از بیمارستانها یا مراکز پزشکی معتبر سوئددر صورتی که از ازدواج شرعی زوجین بیش از یکسال سپری شده یازوجین صاحب فرزند باشند نیازی به ارائه این  گواهی نیست.

12- شش قطعه عکس جدید 3×2 تمام رخ ، غیرفوری، غیربرقی، بدون کلاه و عینک و با زمینه سفید از زن و چهار قطعه عکس از مرد که مشخصات متقاضی پشت آن درج شده وعکس بانوان با حجاب اسلامی باشد.

13- اصل رسید (Kvitto) به مبلغ 200 کرون به حساب شماره  52771112515 در بانک SEB و ارائه اصل رسید (Kvitto) بانکی ؛ 

14- تکمیل فرم استفاده بانوی خارجی از نام خانوادگی شوهر در صورت تمایل. ( واریز مبلغ 100 کرون به شماره حساب فوق الذکر).

 

 Islamiska Republiken Irans Ambassad

Box 6031

18106 LIDINGÖ

 

ایمیل مسوول  مربوطه  در بخش کنسولی سفارت      Sto.eztal@mfa.gov.ir

✔ شماره تماس بخش ازدواج و طلاق  0728652480 روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه ساعت 3 تا 4 عصر

لطفا هنگام ارسال ایمیل تلفن تماس خود را ذکر نمائید.