امور کنسولی

تشکیل پرونده دانشجویی

دانشجویان خارج از کشور در ارتباط با دریافت تسهیلات کنسولی، بشرح زیر تقسیم بندی می گردند:

1 - دانشجویانی که از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعنوان بورسیه به خارج از کشور اعزام شده اند که اصطلاحاً به این عده دانشجو یان بورسیه گفته میشود و هزینه آنان توسط وزارتخارنه های مذکور پرداخت می شود.

2 - دانشجویانی که از ایران جهت تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکترای با هزینه شخصی به خارج کشور آمده اند و محل اقامت آنان در گذرنامه ایران می باشد و در خارج دارای اقامت دائم نمی باشند . اصطلاحاً به این عده دانشجو یان آزاد گفته میشود .

3 - دانشجویانی که بهمراه والدین در خارج از کشور سکونت دارند و محل اقامت آنها در گذرنامه خارج از کشور است، به این عده دانشجویان مقیم گفته می شود .(این تسهیلات به دانشجویان دارای اقامت دائم یا دارای گذرنامه سوئدی تحت شرایط خاصی تعلق میگیرد) برای اطلاع بیشتر به قسمت تشکیل پرونده دانشجویی دارندگان اقامت دائم یا دارای گذرنامه سوئدی مراجعه شود .

شرایط استفاده از تسهیلات دانشجوئی

1 - موافقت «وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری» یا «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» برای برخورداری از تسهیلات دانشجوئی (فقط برای دانشجویان آزاد و مقیم)

2 - تحصیل حضوری بصورت تمام وقت در دانشگاه معتبر در سطح حداقل کارشناسی

3 - رعایت مقررات نظام وظیفه عمومی (داشتن کارت پایان خدمت، معافیت دائم یا معافیت تحصیلی)

4 - پیشرفت تحصیلی دانشجو با ارائه گواهی دانشگاه و ریز نمرات

کلیه مدارک و گواهی های تحصیلی و آموزشی خارجی اتباع جمهوری اسلامی ایران که از سوی مراجع و مراکز معتبر حوزه محل ماموریت (دانشگاه ها، موسسات و مراکز آموزشی، بیمارستانها و مراکز آموزش درمانی) صادر میشوند، تنها از طریق سامانه تائید اسناد کنسولی میخک و رایگان تائید می گردند. فرآیند انجام کار با آن سامانه به شیوه ذیل می باشد:

نحوه کار توسط متقاضی

1) آماده سازی

1-1) مدارک مورد نیاز: متقاضی ابتدا مدارک ذیل را با فرمت های JPG و JPEGو حداکثر حجم 300 کیلوبایت، اسکن و برای بارگذاری آماده نماید:

1- عکس پرسنلی و جدید تمام رخ (برای خانم ها عکس با حجاب اسلامی باشد)

2- کارت ملی

3- صفحه اول گذرنامه ایرانی معتبر

4- تصویر مهر آخرین خروج در گذرنامه

5- روادید تحصیلی، اقامت تحصیلی و یا مجوز اقامت قانونی

6- آخرین مدرک تحصیلی داخل کشور(چناچه مدرک تحصیلی مقطع قبلی در خارج از کشور صادر شده باشد می بایست ابتدا به تائید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل تحصیل رسیده باشد.)

7- آخرین مدرک یا گواهی تحصیلی فعلی( دانشجویان گواهی اشتغال به تحصیل و یا گواهی ثبت نام در دانشگاه متضمن ذکر نام دانشگاه، مقطع تحصیلی، تاریخ شروع به تحصیل، رشته تحصیلی را بارگذاری نمایند.)

8- کارت پایان خدمت نظام وظیفه، معافیت دائم، کفالت و یا تحصیلی برای آقایان(در صورت وجود)

1-2) ثبت نام در سامانه میخک