امروز سه شنبه  ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۱۲/۰۹- ۲۰:۴۷ - مشاهده: ۶۶۵

بیانیه سفارت ج.ا.ایران در استکهلم درباره شیوع ویروس کرونا

آمادگی دولت ایران برای هرگونه همکاری بین المللی در راه مبارزه این مشکل جهانی

بیانیه سفارت ج.ا.ایران در استکهلم درباره شیوع ویروس کرونا

آمادگی دولت ایران برای هرگونه همکاری بین المللی در راه مبارزه این مشکل جهانی

 

  • نخستین مورد بیماری کرونا در ایران در روز 19 فوریه و همزمان با اوج کمپین‌های انتخابات پارلمانی کشورمان، به اثبات رسید.
  • علیرغم حساسیت های انتخاباتی، دولت ایران تلاش نکرد اخبار مربوط به کرونا را پنهان کند. همچنین اعلام ابتلای برخی از مقامات عالی رتبه ایرانی به کرونا، نشان دهنده شفافیت سیستم دولتی می‌باشد.
  • دولت ایران در همان آغاز کشف نخستین موارد ابتلا در داخل کشور، همه توان بهداشتی و درمانی کشور خود را برای مبارزه با آن بسیج کرد و همزمان همه تلاش های خود را برای اطلاع رسانی و آموزش همگانی نیز آغاز کرده است، مدارس و دانشگاه‌ها موقتا تعطیل شدند، توصیه‌های پیشگیرانه به مردم ارائه گردید. همه تجمعات و جلسات معمول لغو شدند.
  • شبکه بهداشت و درمان عمومی ایران بسیار گسترده است. بیش از یک هزار بیمارستان در کشور وجود دارد. در مناطق روستایی برای هر هزار نفر، یک کلینیک روستایی وجود دارد.
  • ج.ا.ایران متعهد به رعایت «مقررات بین المللی بهداشت» International Health Rgulation (IHR)می‌باشد. به همین خاطر بلافاصله از تیم کاری WHOبرای بازدید از امکانات بهداشتی و درمانی ایران و همچنین انتقال تجربه از دیگر کشورها، دعوت به عمل آورد. WHO نیز بر توانایی بنیادین ایران در مبارزه با کرونا صحه گذاشته است.
  • ایران از تیم های پزشکی دیگر کشورها هم برای بازدید دعوت می‌کند و برای هرگونه همکاری بین المللی، نیز آمادگی دارد. چون معتقد است امنیت بهداشتی همه کشورها به همدیگر وابسته است و مهار چنین بیماری‌هایی به همکاری بین المللی نیاز دارد.  
  • با آن که سیستم بهداشت و درمان ایران برای مقابله با کرونا، بسیار کارآمد و توانمند است و پرسنل باتجربه ای دارد ولی به خاطر تحریم های غیرقانونی آمریکا، مشکلاتی در تامین تجهیزات وجود دارد. تحریم های آمریکا، تهدیدی برای امنیت بهداشتی ایران و کشورهای دیگر است. حفظ بهداشت و سلامت هر کشوری، موجب امنیت بهداشت کشورهای همسایه و فراتر از منطقه است.
  • دولت ایران معتقد است بستن مرزها، کمکی به حل مشکل نمی‌کند بلکه راه مبارزه را دشوارتر می سازد. همچنان که وجود تحریم های آمریکا و ایجاد محدودیت ها برای ایران، انتقال تجهیزات درمانی و کیت های تشخیص را دشوار کرده است.
  • مبارزه با ویروس کرونا، نیازمند به همکاری جمعی و عزم بین المللی می‌باشد.
  • سفارت ج.ا.ایران در استکهلم، آمادگی دارد هماهنگی‌های لازم را برای انتقال تجهیزات بهداشتی و درمانی مبارزه با کرونا از سوی اشخاص، شرکت ها، دولت سوئد و جامعه ایرانیان مقیم سوئد انجام دهد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما