پیام و بیوگرافی سفیر

 

 

به نام خداوند جان و خرد، کزین برتر اندیشه برنگذرد

خداوند نام و خداوند جای، خداوند روزی ده رهنمای

 

سیدرسول مهاجر سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران، با حلول بهار سال 1395 خورشیدی کار خود را در استکهلم شروع نمود.

همه ماموریت های خارج کشور سید رسول مهاجر در اروپا بوده و طی سالهای 1373 تا 1378 شمسی نیز بعنوان رئیس اداره همین منطقه از اروپا در وزارت خارجه مسئولیت داشته است. ایشان قبلا سفیر کشورمان در کشورهای رومانی، ملداوی، مجارستان و پرتغال بوده، بنابراین با عنایت به تجارب چند دوره سفارت در کشورهای مختلف اروپایی و نیز مسئولیتهای مدیریتی که در وزارت امور خارجه کشورمان داشته است، امیدوار است بتواند آن تجارب را دستمایه ای برای ارتقاء همه جانبه روابط دو کشور ایران و سوئد قرار داده و در طی اقامت خود در سوئد تنوع کاملی به روابط دو کشور بخشیده و همه زمینه های همکاریها در بخش های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و کنسولی را فعال نماید. 

آخرین سمت آقای مهاجر در وزارت امور خارجه کشورمان در تهران، مدیر کلی کشورهای آسیایی در وزارت امور خارجه به مدت پنج سال بوده و تمام ابعاد روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آن منطقه را پوشش می داده است. کشورهایی که طی این چند سال، بیش از نیمی از حجم روابط اقتصادی دوجانبه جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص داده و به اولین شرکای جمهوری اسلامی ایران بدل شده اند.

با اتکا به همین تجارب است که سید رسول مهاجر مایل است تمام تجربه و توان خود را در خدمت ارتقاء روابط دو کشور ایران-سوئد قرار دهد و امیدوار است طی مدتی که وی سکاندار سفارت کشورمان در سوئد می باشد، بتواند با خدمات شایسته خود، نقطه عطفی را در روابط با سوئد بنیان نهاده و در همه زمینه های همکاری، خبرهای کاملاً جدید و شایانی را از شکوفایی روابط در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اعلام نماید.

معدود مدیرانی از وزارت امور خارجه کشورمان در هر دو بخش سیاسی-اقتصادی و همچنین کنسولی مسئولیت و مدیریت داشته اند. سید رسول مهاجر از جمله افراد معدودی است که به مدت قریب 5 سال مدیرکل کنسولی وزارت خارجه بوده و با این امور اشنایی کامل دارد. پرواضح است که تجمع جامعه وسیع و قوی ایرانیان مقیم سوئد یکی از مهمترین انگیزه های دولت جمهوری اسلامی ایران برای اعزام ایشان به استکهلم بوده است. 

حضور و اقامت بیش از یکصد هزار ایرانی در سوئد نکته بسیار با اهمیتی است که مد نظر سفیر جدید کشورمان می باشد. آقای مهاجر امیدوار است که با اتکا به تجربه چند ساله خود در امور کنسولی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بتواند در سهل کردن هرچه بیشتر خدمات کنسولی به هموطنان عزیز ایرانی در سوئد تلاش نماید. این موضوع در ملاقات شخصی آقای مهاجر با جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری کشورمان مورد تاکید قرار گرفته و ایشان از سفیر جدید کشورمان خواستند در راستای ارائه خدمات کنسولی هرچه بیشتر و بهتر به هموطنان ایرانی در کشور سوئد جدیت نماید.

از سالها پیش، مردم میهمان نواز سوئد پذیرای هموطنان ایرانی ما بوده اند و به گرمی از انان استقبال کرده اند بطوری که تقریبا در هیچ وزارتخانه و سازمان سوئدی نیست که برخی از ایرانیان را در ان نبینیم و مایه غرور و مباهات است که آنان تا بالاترین رده های مدیریتی کشور سوئد صعود کرده اند. ما فرهنگی قدیمی و کاملا متعادل داشته ایم و تلاقی دو وزنه سنگین میراث تمدن چند هزار ساله و افتخار امیز، و پذیرش اسلام واقعی، مردم ایران را ادم هایی  کاملا معتدل و میانه تربیت کرده است. نه تنها شیعه و سنی ایرانی، بلکه حتی پیروان ادیان غیر اسلام در ایران متاثر از حب و دوستی اهلبیت پیامبر گرامی اسلام اند و آنگونه تربیت شده اند که هرگز تندروی در زندگی شان راه ندارد. رمز و راز اعتدال امروزین مردم ایران باعث شده که هرجایی که ایرانی ها قدم گذاشته اند، با لطف و محبت مردم آن کشورها بخوبی وگرمی پذیرایی شده اند. سوئدیهای میهمان نواز، ده ها سال است که آغوش خود را به روی مردم ما گشوده اند و فضای دوستی خوبی را برای هموطنان ایرانی مقیم فراهم نموده اند. بنابراین سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در استکهلم بر خود لازم میداند به نمایندگی از همه مردم ایرانی الاصل ساکن در سوئد و نیز دیگر هموطنانی که در ایران هستند، تشکر و سپاس خود را از دولت و مردم صمیمی سوئد ابزار نماید.

در جهت توسعه همه جانبه روابط با این کشور مهم اروپایی و ارتقاء هرچه کاملتر روابط 150 ساله ای که بین ایران و سوئد برقرار بوده است، همچنین در راستای توسعه و تسهیل خدمات کنسولی به هموطنان ایرانی مقیم، قبل از هرچیز امدادهای خداوندی و توجهات ویژه امام زمان (عج) میتواند یار و یاور سفیر جدید کشورمان باشد. متعاقباً دیدگاه ها و اظهار نظرات مختلف هموطنان مقیم در سوئد کمک کننده خوبی برای آقای مهاجر خواهد بود تا با اتکا به شناخت و اقامت چندین ساله هموطنان ایرانی مقیم، راه های توسعه روابط را هرچه پرسرعت تر و بهتر بپیماییم. ان شاءالله

خدایا چنان کن سرانجام کار ، که تو خشنود باشی و ما رستگار

 

خداوند کریم یار و یاورتان