امروز پنج شنبه  ۱۲ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۳/۳۰- ۱۵:۴۶ - مشاهده: ۱۰۶

تداوم دیپلماسی برجامی در میانه تنش ها

تحولات مرتبط با برجام درحالی سیر پرشتابی به خود گرفته که آمریکای ترامپ همچنان در مسیر تنش با ایران قرار دارد و اروپا نیز از ظرفیت انجام تعهدات برجامی برخوردار نیست، اما در میانه این فضا به نظر می رسد که روندهای دیپلماتیک همچنان جاری و ساری است.

تحولات برجامی این روزها، روندهای پرشتاب و پیچیده‌ای را طی می‌کند که همراه با توقف بخشی از تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران، بباعث شده تا دیپلماسی شتاب بیشتری به خود بگیرد.

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی دوشنبه بیست وهفتم خردادماه در جریان بازدید نمایندگان رسانه‌ها از مجتمع آب سنگین اراک در سخنانی هشدارآمیز به اعضای برجام، اظهار کرد: از امروز شمارش معکوس برای عبور از ذخیره ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده آغاز می‌شود و تا ۱۰ روز دیگر یعنی ۲۷ ژوئن (۶ تیرماه) از این سقف عبور می‌کنیم.

پس از آنکه "دونالد ترامپرئیس جمهوری آمریکا در ۱۸ اردیبهشت ۹۷ از توافق برجام خارج و تحریم‌های یکجانبه را بازگرداند، فضای سیاسی و دیپلماتیک بازگشتی به دوران پیشابرجام بود، با این تفاوت که ایران محدودیت‌های برجامی را پذیرفته و با صبر راهبردی تعهدات خود را اجرا می‌کرد که ۱۵ گزارش آژانس تاییدکننده چنین روندی بود.

اما به رغم حمایت‌های لفظی و سیاسی، اروپا و دیگر طرف‌های برجامی هنوز نتوانسته‌اند تمامی تعهدات خود را به مرحله اجرا درآورند به ویژه اتحادیه اروپا با وجود اینکه تلاش‌های خود را جهت عملیاتی سازی"اینستکس" (ساز وکار ویژه تبادل مالی) افزایش داده‌اند اما هنوز این اقدامات به سرانجامی ملموس نرسیده است.

در چنین فضایی پس از آنکه"ابه شینزو" نخست وزیر ژاپن و "هایکو ماس" وزیر خارجه آلمان به تهران سفر کردند، ما شاهد رفت و آمدهای دیپلماتیک گسترده‌ای از سوی همه طرف‌ها هستیم و امروز تهران بار دیگر به مرکز مذاکرات دیپلماتیک جهانی تبدیل شده است. گزارش‌های خبری حکایت از آن دارد که ۳ کشور اروپایی امضا کننده برجام یعنی بریتانیا، آلمان و فرانسه تلاش‌های جدیدی را آغاز کرده‌اند تا همچنان ایران را در توافق هسته‌ای نگه دارند، اخرین گمانه زنی‌های منتشره احتمال سفر وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه به تهران و برگزاری کمیسیون مشترک برجام طی روزهای آینده نشان می‌دهد.

همچنین یک مقام بلندپایه اتحادیه اروپا سه شنبه شب اعلام کرد که نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام تا ۱۰ روز آینده برگزار می‌شود. این نشست در سطح مدیران سیاسی خواهد بود و هنوز تاریخ دقیقی برای آن مشخص نشده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما