امروز شنبه  ۹ اسفند ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۱۰/۱۱- ۱۴:۴۹ - مشاهده: ۱۰۷

بیانیه سفارت در سالگرد شهادت قهرمان مبارزه با تروریسم در جهان سردار شهید قاسم سلیمانی

بیانیه سفارت در سالگرد شهادت قهرمان مبارزه با تروریسم در جهان سردار شهید قاسم سلیمانی

سکوت کشورهای مدعی دفاع از حقوق بشر در برابر تروریسم دولتی مایه تاسف است

سال گذشته ایالات متحده آمریکا سردار قاسم سلیمانی را در اقدامی‌که نقض صریح قوانین بین‌المللی است در فرودگاه بغداد ترور کرد. این در حالیست که سردار سلیمانی به دعوت دولت عراق، در حین انجام ماموریت و میهمان این کشور بود.

ترور سردار سلیمانی هدیه‌ای به تروریست‌ها در منطقه بود. او در جریان تلاش‌ مشترک علیه داعش در عراق و سوریه نقش کلیدی ایفا کرد و فرمانده اولین لشکری بود که پس از اشغال موصل توسط داعش به کمک دولت عراق شتافت.

«نقش سردار سلیمانی برای او عزت و احترام فراوانی را در عراق به همراه داشت» بطوری که بازتاب آن در قدردانی دولت عراق از وی و ارسال فوری پیام تسلیت به ایران و شهید لقب دادن او پس از حمله غیر قانونی موشکی آمریکا قابل مشاهده است.

ترور سردار سلیمانی در خاک عراق نه تنها نقض قوانین بین المللی که توهین به حاکمیت ارضی این کشور است. این اقدام با اعتراضات و خشم عمومی در عراق موجه شد و به موجب آن مجلس عراق لایحه‌ای را گذراند که در آن خواستار اخراج تمام نیروهای آمریکایی از خاک این کشور شد.

ترور سردار سلیمانی به وضوح یک اقدام تروریستی و جنایتی که در این حادثه رخ داد امری بدیهی است. کارشناسان امنیتی استدلال می‌کنند که این اقدام علاوه بر نقض اشکار قوانین بین المللی و حاکمیت ارضی عراق، بر اساس استانداردها و معیارهای داخلی قوانین آمریکا غیر قانونی است. چون سخت می‌توان مدرکی را ارائه کرد که ثابت کند سردار سلیمانی در حین ماموریت دیپلماتیک، به دعوت دولتی که رسما متحد آمریکا است می‌تواند تهدید فوری برای ایالات متحده باشد .

این برای اولین بار نیست که ایران هدف اقدامات تروریستی آمریکا قرار گرفته است. اما آنچه مایه تاسف است سکوت دولت‌هایی است که ادعای تعهد به قوانین بین‌المللی می‌کنند در حالی که دولت‌های قدرتمند مرتکب اقدامات آشکار تروریستی علیه قربانیانی می‌شوند که کمتر قوی هستند. به عبارت دیگر  حساسیت‌های اخلاقی این دولت‌ها گزینشی است و تنها زمانی علیه تروریسم دولتی مخالفت و اعتراض می‌کنند که دولت مقابل ضعیف باشد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما