امروز جمعه  ۲۲ فروردين ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۶/۲۱- ۱۶:۲۹ - مشاهده: ۱۲۲

ظریف: امنیت خلیج فارس با همكاری كشورهای منطقه تامین می‌شود

وزیر امور خارجه ایران گفت: امنیت در منطقه خلیج فارس با تعامل و همكاری كشورهای منطقه تامین می شود

محمدجواد ظریف در سفر به اندونزی  پس از دیدار با رتنو مرسودی همتای اندونزیایی خود در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما امروز در مورد مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو كردیم. من آمادگی ایران برای همكاری با كشورهای منطقه و رفع سوءتفاهمات و همچنین پیشنهاد تشكیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای در خلیج فارس برای گفت‌وگو بین این كشورها را به طرف ونزوئلایی اعلام كردم.

وی افزود: من اعلام كردم كه امنیت خلیج فارس نمی‌تواند از خارج از این منطقه آورده شود یا با هزینه كردن امنیت یكدیگر به دست آید بلكه امنیت این منطقه فقط با همكاری كشورهای منطقه ممكن است.

اقدامات موقت ایران درباره برجام قابل برگشت است

وی گفت: ما همچنین درباره برجام گفت‌وگو كردیم. كارهایی كه ایران بر اساس پاراگراف ۳۶ این توافقنامه در مقابل بازگشت تحریم‌های آمریكا انجام داده را برای طرف اندونزیایی تشریح كردیم. ما این تحریم‌ها را نوعی تروریسم اقتصادی می‌دانیم چرا كه زندگی مردم عادی ایران را هدف قرار داده است. ما همچنین ناتوانی اروپایی‌ها برای جبران خروج آمریكا از برجام را تشریح كردیم و اینكه اقدامات موقت ایران در صورت پایبندی كشورهای اروپایی به تعهداتشان قابل بازگشت هستند.

ظریف گفت: ما در كنار همتای اندونزیای‌مان از همه طرف‌ها می‌خواهیم كه به مفاد برجام كاملا پایبیند باشند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: متاسفانه، آمریكا نه تنها روابط اقتصادی را با ایران بر اساس برجام عادی نكرده بلكه دیگر كشورهایی را كه روابط اقتصادی عادی با ایران دارند را نیز جریمه می‌كند كه غیرقابل قبول است.

وزیر خارجه درباره دیدار با همتای اندونزیایی خود گفت: روابط دو جانبه تهران و جاكارتا و همچنین مسائل جهانی را بررسی كردیم. ۲ طرف نگرانی‌های مشتركی داشته و دیدگاه مشابهی را در خصوص اهمیت همكاری بین كشورهای در حال توسعه داریم.

وی افزود: هیات‌های زیادی از ایران در روزهای اخیر برای گسترش همكاری‌ها با اندونزی در زمینه‌های مختلف علمی، فناوری، كنسولی، حقوق بشر و پارلمانی به اندونزی سفر كردند و ما امیدواریم كه این دیدارها به ارتقای روابط این دو كشور مسلمان كه در حوزه علم و فناوری پیشرو هستند، بیانجامد

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما