امروز پنج شنبه  ۱۲ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۷/۰۴- ۱۷:۰۴ - مشاهده: ۴۸۱

رایزنی دكتر روحانی با نخست وزیر سوئد در خصوص مهمترین مسائل دو جانبه، منطقه ای و بین المللی

- نخست وزیر سوئد با رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار و طرفین درباره موضوعات دوجانبه و مسایل منطقه ای و بین المللی گفت وگو و تبادل نظر كردند

حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی عصر سه شنبه به وقت نیویورك و در دیدار نخست وزیر سوئد كه در محل اقامت رییس جمهوری انجام شد، گفت: روابط ایران با سوئد همواره روابط خوب و مثبتی بوده و به ویژه روابط صنعتی و تجاری خوبی داشته ایم كه متاسفانه این روابط بعد از خروج یكجانبه آمریكا از برجام دچار مشكل شده است.
رییس جمهوری در ادامه با بیان اینكه برجام به عنوان یك موافقت نامه بین المللی با پشتوانه شورای امنیت سازمان ملل هفت پایه داشته و صرفا تعهد یكی از طرفین آن پذیرفتنی نیست، وظایف كشورهای اتحادیه اروپا و از جمله سوئد را برای اجرای كامل برجام و بویژه عملیاتی كردن اینستكس یادآور شد.
دكتر روحانی همچنین با تشریح وضعیت منطقه و به ویژه ادامه كشتار مردم بیگناه یمن، گفت: اكنون منطقه بیش از هر زمان دیگری به صلح و ثبات و توقف وضعیت كنونی دارد و ابتكار صلح هرمز یا امید در همین راستاست.
نخست وزیر سوئد نیز در این دیدار با اشاره به سفر اخیرش در صدر یك هیات بزرگ اقتصادی به تهران، ضمن تشكر از مهمان نوازی كشورمان گفت: سوئد به دنبال توسعه روابط با ایران در همه عرصه‌ها بویژه اقتصادی است.
«استفان لوون» با اشاره به سفر دكتر ظریف و تمایل این  كشور برای كمك به برقراری امنیت در منطقه، از ابتكار دكتر روحانی استقبال كرد و گفت با علاقه آن را دنبال خواهد كرد.  
نخست وزیر سوئد تصریح كرد: سوئد یكی از حامیان اینستكس بوده است و به دنبال راههایی عملی برای عملیاتی كردن هرچه سریع تر این سازوكار مالی است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران، پیش از این با عمران خان نخست وزیر پاكستان، امانوئل مكرون رئیس جمهوری فرانسه، آبه شینزو نخست وزیر ژاپن و آنگلا مركل صدراعظم آلمان، اولی مائورر رئیس جمهوری سوئیس هم دیدار و گفت وگو كرد.

تشریح ایده ائتلاف برای صلح كه با نام «امید» و “ابتكار صلح هرمز” نامیده شده است؛ یكی از محورهای این گفت وگوها است.

روحانی صبح سه شنبه دیداری با مدیران رسانه‌های آمریكایی داشت و با شبكه فاكس نیوز هم یك مصاحبه اختصاصی انجام داد.

دیدار با «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس دیگر برنامه‌های روز سه شنبه رئیس جمهوری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل است.

روحانی قرار است روز چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی كند و طرح "ابتكار صلح هرمز" را ارائه دهد.

رئیس جمهوری در بدو ورود به فرودگاه جان اف كندی نیویورك در جمع خبرنگاران اظهار كرد: امیدواریم در شرایط حساسی كه امروز منطقه ما می‌گذراند بتوانیم پیام ملت های منطقه كه پیام صلح و پایان هرگونه مداخله جویی در منطقه حساس خلیج فارس و خاورمیانه است را به گوش جهان برسانیم.

وی افزود: همچون سالهای گذشته، امسال هم در یك سفر چهار روزه برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و ملاقات ها و دیدارهایی كه داریم، به نیویورك آمدیم.

روحانی با اشاره به اینكه امروز ملت بزرگ ایران در فشار جنگ بزرگ ظالمانه قرار دارد، تاكید كرد: ملت ایران، ملت مقاومت و ایستادگی بوده و خواهان بازگشت همگان به مقررات و قانون هستند.  
رئیس جمهوری ابراز امیدواری كرد تا در این سفر بتوانیم پیام ملت بزرگ ایران را به گوش جامعه جهانی در سازمان ملل برسانیم.  
روحانی از رونمایی طرحی برای امنیت منطقه در این سفر خبر داد و افزود: این طرح درباره یك همكاری دسته جمعی درون منطقه خلیج فارس است. ما می‌خواهیم همه كشورهای منطقه در این طرح حضور داشته باشند، البته این طرحی كه در سازمان ملل باز خواهد شد تنها امنیتی نیست، بلكه اقتصادی و سایر مسائل نیز هست، اما در راستای مسائل امنیتی است.

وی توضیح داد: نام این طرح "ابتكار صلح هرمز" است چون حرف های اولش كه اچ، او و پی و ای(HOPE) است با هم تركیب می‌شود و نامش "امید" می‌شود. از این رو این ائتلاف به نام "ائتلاف امید" نامگذاری شده است و همه كشورهای  ساحلی خلیج فارس و منطقه هرمز در این ائتلاف دعوت می‌شوند تا امنیت منطقه را تضمین كنیم.

رئیس جمهوری خاطرنشان كرد: به دلیل  این كه هنوز این طرح باز نشده، عكس العمل ها مشخص نشده است، البته آمریكایی‌ها در عكس العمل اول گفتند می‌خواهند ببینند این طرح چیست و ابعاد آن را بررسی كنند، بنابراین طرح ما كه ارائه خواهد شد، طرح "ابتكار صلح هرمز" است

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما